İstek Okulları Lise Cern Gezisi

Özel İzmir İstek Anadolu Lisesi gençleri yarı yıl tatilinde dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim gezisi programıyla bilimsel çalışmaları yerinde yaparak yaşayarak öğrendiler.

Öncelikle CERN tarafından grubumuz için yönlendirilmiş, Türk olan ve CERN’de düzenli olarak çalışmalarını yürüten bilim insanları tarafından, CERN’ün varlık sebebini, neler yaptığını, hedeflerini öğrendikten sonra yerin yaklaşık yüz metre altına inip, kendilerine anlatılan sistemi yerinde görme ve hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyimi yaşama fırsatı buldular. Öğrencilerimiz öğle yemeklerini dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip burada araştırma yapan yüzlerce bilim insanıyla birlikte yedikten sonra S’Cool Lab deney çalışmalarında yer aldılar ve Cloud Chamber deneyini kendi leri yaptılar.Tüm günü Cern’ de geçiren öğrencilerimiz bu deneyimi yaşamış olmanın ayrıcalığını hissederek  Cern’den ayrıldılar.

Altı günlük gezi programı kapsamında Bologna’da Lamborghini Müzesi’ni, 1088 yılında dünyanın ilk kurulan üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’ni ve şehrin diğer tarihi yerlerini, Milano’da Vittorio Emanuelle Galerisi  ve yapımı beş yüz yılda tamamlanan Doumo Katedralini, Milano/Politeknik Üniversitesi’ ni, Leonardo Da Vinci Teknoloji Müzesi’ni (Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia), Cenevre’de Birleşmiş Milletler, UNESCO, Dünya Sağlık Örgütü binalarını, Leman Gölü kenarında İngiliz Bahçesi, Mont Blanc Köprüsü, Brunswick Monument gibi alanları, Lozan’da  Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı Beau Rivage Palace otelini gezip tarihi ve kültürel bilgileri yerinde görerek edindiler.

Alp dağlarının eteklerindeki Gruyer’de bulunan Maison Cailler (Nestle Çikolata Fabrikası) gezisi ile Kakaonun Azteklerden günümüze kadar olan yolculuğunu ve çikolataya dönüşmesini animasyonlarla anlatılışını izleyip sınırsız çikolata tadımı ile çok tatlı anlar yaşadılar. Daha sonra Bern şehrindeki Einstein müzesini gezip ünlü bilim adamının hayatını incelediler. Öğrencilerimiz gezimizin son durağı olan Zürih’te Zürih Gölü, Grossmünster, Fraumünster, St. Peter Kirsche ve Bahnhof gibi yerleri gördükten sonra Technorama Bilim Merkezi ziyaretiyle interaktif deneyler yapma ve canlı yapılan deneyleri izlediler.

İzmir İstek Anadolu Lisesi Gençleri, bilimin serüvenine tanık olurken  geçmişi de tarihi mekanlarda  yaşamanın ayrıcalığını yaşama fırsatı buldular.